Uluslararası Akdeniz Girişimcilik ve Kalkınma Sempozyumu

 

SEMPOZYUM ÇAĞRISI

Değerli bilim insanları;

Küreselleşmenin büyük bir hız kazandığı günümüz aslında geleceğe de ışık tutmakta ve bugün ile geleceğin nasıl birbirinden ayrılmaz bir hale geldiğini de bizlere göstermektedir. Sınırların kalktığı, mesafelerin çok kısaldığı ve dünyanın dört bir yanında yaşayan, daha önce birbirlerini hiç görmemiş insanların ortaklıklar kurduğu, kendi yaşadığı yerlerde ürettiklerini kolaylıkla kurdukları ortaklıklar vasıtasıyla farklı bölgelerde insanların hizmete sunduğu ve sınırsız imkânların bizlere verildiği bir dünya ile karşı karşıyayız.

Ancak göz ardı etmememiz gereken hususlar da vardır. Küresel bakış açısı bize makro ölçütlerde çok büyük bir ekonomik dünya sunsa da olaylar kişiler ve şirketler bazında mikro ölçütlerde gelişmektedir. Bunun da en önemli sebebi girişimciliğin insanların yaratıcılıklarıyla örtüşmesidir. Bu bağlamda insanların en önemli özelliği olan yaratıcılık günümüzdeki teknoloji ve haberleşme hızı ile birleştiğinde hepimizin önüne mükemmel fırsatlar çıktığı görülmektedir.

Biraz daha özele indiğimizde Akdeniz genelinde Kıbrıs’ın çok önemli bir konuma sahip olduğu görülecektir. Ortadoğu’yu, Afrika’yı, Avrupa’ya bağlayan, Türkiye üzerinden Kafkaslara ve yine Ege denizi üzerinden Balkanlara kadar uzanabilecek deniz, hava ve karasal bir ulaşım potansiyeline sahiptir. Ilıman iklimi, verimli toprakları, derin kültürü ve klasik ve yenilenebilir enerji alanında verimliliği ile büyük girişimcilik ortaklıklara ev sahibi yapabilecek konumdadır. Bu nedenle paha biçilmez değerdedir. Dolayısıyla her türlü girişimciliğe açıktır.
Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Yönetim Kurulu olarak bu bilincin daha da öne çıkması ve makro ve mikro ölçütlerde girişimciliğin ve işbirliğinin değişik alternatiflerinin ortaya konulması ve akademisyenler ile girişimcilerin ortak bir platformda buluşması maksadıyla siz değerli bilim insanlarını Üniversitemiz tarafından düzenlenen sempozyumda Girne’de ağırlamaktan onur duyacağız.

Hemen Başvur