Uluslararası Akdeniz - İpekyolu Araştırmaları Sempozyumu

 

ÖZET KİTAPÇIĞINI İNDİRİN

SEMPOZYUM ÇAĞRISI

Değerli bilim insanları;

Medeniyetlerin birer merdiven gibi birbirlerini tamamlayarak günümüz dünyasının temel taşlarını oluşturduğu bir mekan olan Akdeniz, her yönü ile bütüncül olarak ele alınması gereken önemli bir coğrafyadır. Özellikle dünyanın en büyük ticari hareketinin tarih boyunca Çin’den Akdeniz kıyılarına taşındığı ve buradan da tarihi limanlar vasıtasıyla Avrupa’nın her köşesine ulaştıran bir güzergah olan İpek Yolu kültürlerin ve ticaretin nasıl bir devinim yaptığı önemli bir araştırma alanıdır.

Bu iki büyük coğrafyanın tarihin her döneminde merkezinde olmuş ve ticaretin, kültürel hareketlerin ve savaşların ortasında yer alan Kıbrıs adası ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle Haçlı seferlerinde adanın lojistik ihtiyaçlar için kullanılması, Doğu Akdeniz’i kontrol eder konumu, Hıristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez olması, 16. Yüzyıl boyunca Akdeniz’de yaşanan Haç ve Hilal arasındaki güç mücadelesinde kilit bir değere sahip özelliği ve yakın dönemlerden itibaren başlayan Doğu Akdeniz enerji mücadelesinin merkezinde yer alması nedeniyle Kıbrıs Türkiye için vazgeçilmez bir değerdir.

Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Yönetim Kurulu olarak bu bilincin daha da öne çıkması ve geniş bir alanda tarih boyunca çözüm bulunamamış problemlere değişik bakış açılarının oluşması ve tartışılması maksadıyla siz değerli bilim insanlarını Üniversitemiz tarafından düzenlenen sempozyumda Girne’de ağırlamaktan onur duyacağız.