Mütevelli Heyeti Başkanı Mesajı

ertan birinci

Sevgili gençler, değerli anne babalar,

Bir üniversite kurmak için yola çıkarken sadece hayallerin gerçekleşmesini değil hayal ötesini de düşlemiştik. Kıbrıs gibi dünyanın en önemli coğrafyalarından birinin içerisinde yer alan adada kendi insanımızı yetiştirmek kendi beyin ve iş gücümüze sahip olmak çok önemliydi. 21. Yüzyılda teknolojinin seyri baş döndürücü devam ederken insan kaynağının en önemli güç olduğunun bilincindeydik. Özellikle kendi sektörümüzde yaşadığımız bu noktada ki sıkıntıları aşma konusunda yepyeni beyinler hayaller kurabilen gençler ve sadece ülkemiz için değil dünyanın birçok yerindeki ülkenin genclerini yetistirmek önemliydi. Televizyonu olan üniversite, oteli olan üniversite, teorinin yanında pratiği en geniş olanakları ile sunabilen bir üniversite yaratmak önemli bir hedefti. Sizler bu yazıyı okurken mutluluk ve gururla söyleyebilirim ki Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi 2019-2020 akademik açılışını tamamlamış ve eğitim okyanusunda yol almaya başlamıştır. Araştıran, üreten, ayakları üzerinde durabilen ve teknolojide 4.0’ a uyum sağlayabilen çevreci, duyarlı gençler yetiştirmek güçlü bir Kuzey Kıbrıs mesajını bu üniversiteden mezun olacak dünyanın dört bir tarafından gelen gençler ile kendi ülkelerinde duyurabilmek bizler için çok önemlidir.

Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi alanında deneyimli, uzman akademik kadrosu ve güçlü kuruluş yapısı ile Kuzey Kıbrıs’ta kampüs üniversitesi olmayı başarmış ve insanın yanında, teknoloji ve eğitim binalarına sosyal aktivite alanlarına yaptığı yatırımlarla da iddalıdır. Bugün Lefkoşa’ya bağlı Düzova bölgesinde yükselen akıllı bina teknolojisi ile donanımlı kampüsümüz ile birlikte Lefkoşa’nın merkezinde var olan eğitim binamız ve televizyon ve radyo labaratuarlarımız ile birlikte ülkede örnek gösterilebilecek oluşumlardır. Sosyal eğitim merkezi konseptine de büyük önem veren üniversitemizde yoğun şekilde düzenlenecek olan sempozyumlar ve yine hizmete girecek olan ‘Halk Sanatları’ Enstitüsü ve önemli mesleklerin eğitim kursları da yapacaklarımız arasındadır. İngilizce ve Türkçe olan eğitimlerimiz gelişerek diğer dillere de yayılacaktır.

Sevgili gençler ve değerli veliler, bir anne babadan önce eğer bu üniversitenin kurucuları olan bizler. Kendi çocuklarımızı gönül rahatlığı ile Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesinin akademisyenlerine teslim edebiliyorsak sizlerin de Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversiteni tercih etmenizin en büyük ölçüsünün bu olduğunu düşünüyorum. Onbeş Kasım adını Cumhuriyetimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edildiği günden alıyoruz. Bir hikayemiz olsun istek, Kıbrıs’ta koloni idaresinden bir devlet, bir cumhuriyet 15 Kasım 1983’te kurulurken. Onu kuranları saygı ile selamlıyor, 15 Kasım 2019 dan onlara bu üniversitenin müjdesini veriyoruz. Buradan yetişecek gençler öğrenecekleri bu gerçek mücadele ile de hayatta nelere başarabileceklerini idrak edebileceklerdir. Bu duygularla üniversitenin kurucu ortağı ve mütevelli heyeti başkanı olarak diğer kurucu ortak kardeşim Ümit Mutlu Dur ve tüm ekibimiz ve ailemiz adına sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Hoşgeldiniz diyorum ve teşekkür ediyorum.

Ertan BİRİNCİ