Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi 2022-2023 Akademik yılı açılış töreni düzenlendi.

KKTC’nin kuruluş yıldönümünde, ismini bu kutlu günden alan Üniversitemizin akademik yıl açılışını gururla kutladığımız tören Yödak Başkanı Turgay Avcı, Başsavcı Sarper Altıncık, OKKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ertan Birinci, OKKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ümit Mutlu Dur, OKKÜ Rektörü Prof. Dr. Remziye Terkan, kıymetli akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı OKKÜ Rektörü Prof. Dr. Remziye Terkan gerçekleştirdi. Terkan, “KKTC’nin kuruluş yıldönümünden aldığımız adımızla güçlü bir şekilde yola devam ediyoruz” dedi. Terkan, OKKÜ’nin misyon ve vizyonu geniş bireyler yetiştirmeyi amaçladığını belirtti.

OKKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ertan Birinci ise akademik yıl açılışlarının bir önceki yılı değerlendirmede ve yeni akademik yılın hedeflerini ortaya koymadaki önemini vurguladı. Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi’nin adını bu cumhuriyetin kurulduğu günden aldığını belirten Birinci, bugünün büyük bir bayram olduğunu dile getirdi. Birinci konuşmasında İstanbul İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen terör saldırısına da değinerek, kayıplar için büyük bir üzüntü duyulduğunu dile getirerek, etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerini iletti. Başarının daima kıskanıldığını dile getiren Birinci, başarılı olmaya çalışanlara karşı her zaman çeşitli oyunlar oynandığını belirtti. OKKÜ’ye dünyanın bir çok ülkesinden gelen öğrenciler olduğunu söyleyen Birinci, “hayallerimiz için her daim çalışıyoruz” diye ekledi.

YÖDAK Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında “15 Kasım gününde Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi’nin akademik açılışında bulunmak gurur verici” dedi. Avcı Türkiye’de meydana gelen terör saldırısını kınayarak, “Türkiye Cumhuriyeti’ni hiç bir terör saldırısı durduramaz” dedi.

Avcı KKTC’de 21 aktif üniversitenin bulunduğunu ve 100 binin üzerinde öğrenci olduğunu söyledi. Uluslarası akreditasyon konusunda da değinen Avcı, bu konunun çok önemli olduğunu ve gelen öğrencilerin uluslarası geçerliliği olan üniversiteleri tercih ettiğini söyledi. Avcı, ayrıca OKKÜ’nin yeni kampüsünün Mesarya bölgesinde ki hızla devam eden çalışmalarına değinerek bu yeni okul binasının bölge için ciddi bir yatırım olduğunu belirtti.

Son olarak Sayın Tayfun Acarer’in 2022-2023 Akademik Yılı’nın ilk dersini vermesiyle tören son buldu. Acarer, teknolojinin çeşitli gündemlerinden bahsettiği dersinde, teknolojinin insanları bir girdap gibi içine çekeceğini vurguladı.