Sosyal Bilimler Enstitüsü

Misyonumuz

Sosyal ve beşeri bilimlerde lisansüstü düzeyde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yapılandırılmasını, yürütülmesini ve geliştirilmesini sağlayarak ulusal ve uluslararası düzeyde evrensel bilgi birikimine katkıda bulunacak araştırmacılar ve uzmanlar yetiştirmektir. Üniversitenin misyonu ile uyumlu olarak; eğitim ve öğretim faaliyetleri  ve araştırma- geliştirme çalışmaları ile, değişime, gelişime açık ve değişimin gerektirdiği esneklik, stratejik ve yaratıcı düşünme yeteneklerine sahip, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve etik değerleri benimsemiş, anlayarak müşterek gaye oluşturmanın önemini kavramış, sorun çözücü, karar almayı, bilgiye ulaşmayı ve kullanmayı bilen, kaynak ve zaman kullanma konusunda yetkin, birikimlerini diğer birey ve kurumlarla paylaşmayı ilke edinmiş, aynı  zamanda liderlik vasıflarına sahip  bireyler yetiştirmek.

Vizyonumuz

Yürütülmekte olan lisansüstü düzeydeki eğitim-öğretim programları, araştırma etkinlikleri ve ürünleriyle ulusal ve uluslararası düzeylerde tercih edilen lider bir kurum olmaktır. Eğitim ve öğretimde kaliteyi en önemli amaç haline getirmiş, insan ve doğa yararına yapılan bilimsel çalışmalarla örnek bir bölüm olmak, eğitim- öğretim programlarında sürekli iyileştirme yapmak, ulusal ve uluslararası düzeyde önde gelen Sosyal Bilimler Enstitüleri arasında yer almak, eleştirel düşünce gücü ve toplumsal duyarlılığı yüksek kişiler yetiştirmek ve bu niteliklerini diğer kurumlarla paylaşmak. 

Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı Hakkında Genel Bilgi

Uygulama ve teknoloji alanlarında en güncel uluslararası ve yerel gelişmeleri takip eden Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı, turizm endüstrisi ile iş birliği içinde hazırlanmış ve öğrencilerine sektörde önde gelen birer yönetici ve akademisyen olabilmelerine imkan tanıyan donanımları vermeyi hedefleyen bir programdır.

Programın amacı, öğrencilerin turizm ve otel işletmeciliği alanlarında: yönetsel becerilerle en üst düzeyde donatılmış, araştırma teknik ve prensiplerine hakim analitik düşünebilen, vizyon sahibi kişiler olarak iş ve akademik hayatlarını geliştirmelerinin sağlanmasıdır. Programda; pazarlama, yönetim, muhasebe ve finans gibi temel derslerin yanı sıra, turizm planlaması, araştırma teknikleri, hizmet yönetimi konularında dersler de yer almaktadır. Dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler danışmanlarıyla beraber ilgi duydukları konularda tez çalışması yaparak programı tamamlamaktadırlar.

Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Yüksek Lisans Programlarına

Kayıt- Kabul Koşulları

 • Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü tarafından belirlenen genel kayıt-kabul şartlarının karşılanması gerekir.
 • Lisansüstü ve Yüksek Lisans programlarına yıl boyunca başvuru yapılabilir.
 • Kabuller ilgili akademik yılın Güz veya Bahar dönemleri için verilir.
 • Her dönem için son başvuru tarihi Enstitü’nün ve Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nün internet sayfalarında ilan edilir. Başvurular online sistem üzerinden kabul edilmektedir.
 • Yüksek lisans programlarına başvuracak adayların lisans diplomasına sahip olması ve başvurulan programın başvuru koşullarını sağlaması gerekmektedir. 
 • Mezuniyet aşamasında olan adaylar için de başvuru kabul edilmektedir. 
 • Programa özgü kabul koşulları ve program ders bilgileri ilgili akademik bölümden öğrenilmelidir.

Başvuru için gerekli belgeler:

 1. Bütün lisans ve lisansüstü dersleri içeren resmi not dökümü belgesi (transcript).
 2. Bütün lisans ve lisansüstü için almış olduğunuz diplomalar.
 3. İngilizce programlar için İngilizce yeterlilik belgesi.
 4. Kimlik veya pasaport fotokopisi
 5. İki adet vesikalık fotograf (6 cm x 5 cm)
 6. Programa özel belgeler: (Yüksek Lisans): Portföy

 

Başvurular  Internet üzerinden ve birebir üniversiteye gelinerek her iki şekilde de kabul edilmektedir.

Yatay Geçiş İmkanları

İngilizce Programlarda İngilizce Yeterlik Koşulu

Eğitim dili İngilizce olan yüksek lisans programları için geçerli bir İngilizce Yeterlik Belgesine sahip değilseniz, İngilizce düzeyiniz OKKÜ tarafından yapılan sınavla belirlenir. Sınav sonucunuza göre lisansüstü program derslerine ek olarak İngilizce dersleri almanız gerekebileceği gibi, yoğunlaştırılmış İngilizce dersleri almanız da gerekebilir. Yoğunlaştırılmış İngilizce dersi alması gereken öğrenciler, lisansüstü program dersi alamaz. 

 

Türkçe  Programlarda İngilizce Yeterlik Koşulu Aranmamaktadır. (İngilizce yeterlşik gerekmez).

 

Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Yüksek Lisans Programlarına İlk Kayıt İşlemleri için Adımları izleyiniz

 1. Öğrenci numaranızı ve ödeme bilgisini öğrenmek için Öğrenci İşleri Müdürlüğü'ne gidiniz. Üniversiteye kabul mektubunuz ve mektupta belirtilen belgeleri yanınızda olmalıdır.  Eğer, İngilizce destek programından muaf tutulmanızı sağlayacak İngilizce dil seviyenizi gösteren geçerli ve orijinal bir belgeniz var ise lütfen kayıt personeline gösteriniz.
 2. Gerekli ödeme önceden yapılmış ise, kayıt personeli üniversiteye kayıt işleminizi tamamlayarak İngilizce sınavına giriş hakkınızı; İngilizce sınavından muaf iseniz ise bölümden ders alabilmeniz için ders kayıt hakkınızı açacaktır.
 3. Ödeme yapılmamış ise, Üniversite'nin hesabı bulunan bankalara giderek öğrenci numaranız ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra ödeme dekontunuzun bir kopyası Öğrenci İşleri kayıt personeline verilmelidir. Kayıt personeli üniversiteye kayıt işleminizi tamamlayarak İngilizce sınavına giriş hakkınızı; İngilizce sınavından muaf iseniz ise bölümden ders alabilmeniz için ders kayıt hakkınızı açacaktır.
 4. Ders kayıt hakkınız açıldıktan sonra akademik bölümünüze gidip derslere kayıt işleminizi tamamlamalısınız.
 5. Kayıt sırasında, İngilizce yeterliğini belgelememiş adaylar (sadece İngilizce Programlar için) OKKÜ İngilizce Hazırlık Okulu tarafından düzenlenen en yakın tarihteki İngilizce sınavına girerler. Sınav tarihi, saat ve sınav odası bilgilerini öğrenci numaranız ile Web sayfasından öğrenci portalından öğrenebilirsiniz.
 6. Eğer İngilizce sınavına girmek yerine, OKKÜ tarafından kabul edilen geçerli İngilizce yeterlik belgenizi kullanarak, seviyenize uygun İngilizce destek dersine kayıt olmak istiyorsanız, lütfen Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret ediniz.

Başarılı Kayıt Tamamlama İpuçları

Öğrenci portalından kişisel bilgilerinizi ve ders kayıt işlemlerinizi kontrol ediniz. Eğer hatalı girişler var ise kayıt personelini ve/veya akademik danışmanınızı bilgilendiriniz.

Ödeme bilgilerinizi öğrenci portalından kontrol ediniz. Adınıza beklenmedik artışlar yansımaması için üniversiteye ödemelerinizi zamanında yapmaya özen gösteriniz.

Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvurular ilgili bölüm tarafından değerlendirilir ve başvurunun onaylanması veya reddedilmesi kararını Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü verir. Başvuru sonucu, başvuruda belirtilen e-posta adresine Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından gönderilir. Eksik doldurulmuş başvuru formları değerlendirilmeye alınmaz.