Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü

turizm otelTüm dünyada devamlı büyüme içinde olan turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu donanımlı, etkili, turizm bilincine sahip, turizmin sosyal, ekonomik ve teknik yönden gelişimine ön ayak olacak niteliklerle, teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, yabancı dil bilen ve yüksek düzeyde bilgi, beceri, sevk ve idare yeteneği olan, araştırarak ve sentezleyerek karar verme gücüne sahip, vizyon sahibi ve yenilikçi yöneticileri ve akademisyenleri yetiştirmek için kurulmuş olan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü eğitim kadrosu, hem sektör hem de akademik tecrübeleri olan akademisyenlerden oluşmaktadır.
Temel olarak seyahat acentacılığı-tur operatörlüğü, konaklama işletmeciliği ve yiyecek-içecek işletmeciliği, servis teknikleri oluşan eğitim programımız, yabancı dil, müşteri ile iletişim, satış teknikleri, muhasebe gibi derslerle de desteklemektedir.

Eğitim programımızda bilgisayar ve otomasyondan da yoğun olarak faydalanılmaktadır. Öğrencilerimiz eğitimlerinin sonunda, uçak bileti satan seyehat acentalarının kullandığı ve tüm dünyada geçerliği olan biletleme otomasyon sistemi “Amadeus” ve konaklama sektörünün yoğun olarak tercih ettiği yazılım sistemi olan “Opera” yı öğrenmiş olarak mezun alacaklardır.

Turizm sektöründe teorik bilgilerin yanında uygulama da çok önemli bir yer tutmaktadır. Öğrencilerimiz eğitimleri sürecinde bazı derslerini üniversitemizin hizmetinde olan, Girne Büyük Anadolu Oteli’nde ve diğer işletmelerde yapacaklar, stajlarını teori ile pratiği birleştirme imkanına erişeceklerdir.
Mezun olan öğrencilerimizin sektörün ihtiyaçları acısından hazır durumda olmaları için bir diğer önemli konu doğru ve yeterli bir işletmede staj yapmaktır. Öğrencilerimiz üniversitemizin hizmetinde olan, Girne Büyük Anadolu Oteli’nin yanı sıra diğer Kıbrıs otellerinde, seyahat acentalarında ve Türkiye’de staj yapma olanağına sahip olduklarından dolayı, alanları ile ilgili iş ortamını tanıma fırsatı bulup; mezun olunca, turizm endüstrisi açısından son derece önemli olan nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak için hazır durumda olacaklardır.

Bu gün dünya genelinde çalışan her 11 kişiden 1’nin çalıştığı sektör olan Turizm sektörü, iş bulma imkânının en yüksek olduğu meslekler arasında yer almaktadır. Eğitimleri süresince alacakları teorik ve uygulamalı dersler sonucunda sektör için yeterli bilgi ve beceriye sahip olacak olan öğrencilerimiz, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışındaki otellerde, seyehat acentalarında, havalimanlarında ve havayolu şirketlerinde (kabin memurluğu, yer hostesliği), seyehat işletmelerinde, kruvaziyer gemilerde ve turizm ile ilgili kamu kuruluşlarında iş bulma şansında sahip olacaklardır.